Süsppansiyon Kontrolleri | Gülpar Oto Ekspertiz | Kayseri

SÜSPANSİYON KONTROLLERİ

Ekspertiz: Bilir kişi incelemesi, tetkik ve değerlendirme demektir.
Son teknoloji test cihazları ve alanında uzman ekibimiz ile kusursuz ekspertiz hizmeti sunuyoruz.

SÜSPANSİYON KONTROLLERİ

Süspansiyon kontrolleri, süspansiyon sisteminde meydana gelebilecek problemleri en aza indirmek için yapılan kontrolleri ifade etmektedir. Süspansiyon sisteminde ortaya çıkan bir problem sürüş kontrollerinin kaybedilmesine ve aracın dengesini yitirmesine neden olur. Bu da büyük kazalara sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle araçların düzenli bir şekilde süspansiyon kontrollerinin yapılmasında fayda vardır.

Süspansiyon Parçaları ve Kontrol Noktaları

Süspansiyon sistemlerinde 5 adet parça bulunmaktadır. Bu parçaları aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür.

Yaylar: Yaylar, süspansiyon sistemlerinin en önemli parçalarından bir tanesidir. Aracın yol tutuş performansı ve konforunu doğrudan etkileyen yaylar; helisel, yaprak, hava yastıklı ve burulma çubuklu olmak üzere 4 adettir. Söz konusu yaylardan uygun olanı aracın taşıma kapasitesi, büyüklüğü ve konfor ihtiyacına göre tercih edilmektedir.

Amortisör: Amorsitör, yaylar ile birlikte çalışır. Yayların gösterdiği hareket yönüne karşı gelecek şekilde etki gösteren amortisör, aracın dengesini sağlamaktadır. Çift tesirli ve tek tesirli olmak üzere 2 çeşidi bulunan amortisörlerin arızalanması durumda hayati tehlikeler meydana gelebilmektedir.

Kollar: Kollar, yayları ve amortisörleri şasisine sabitleyen parçalardır. Kollar aracılığı ile virajda tekerlekler yola düz bir şekilde basabilir ve meydana gelecek sarsıntılar en aza indirilebilir. Kolların serbest ve sabit olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

Denge Çubukları: Virajlarda aracın yola savrulmasını engelleyen parçalardır.

Salıncak Kolları ve Rotiller: Aksın salıncaklara bağlanan rotiller, her koşulda aks ile bağlantıda kalınmasını sağlamaktadır.

Süspansiyon kontrolleri aracı satın alırken yapılan test sürüşleri ile yapılamayacak kontrollerdir. Süspansiyonda bulunan sorunları çözülebilmesi için süspansiyon kontrollerinin oto ekspertiz tarafından yapılması gerekmektedir. Süspansiyon testi için uygun olan cihaz sayesinde araç amortisörlerinin sağlamlığı kontrol edilir, süspansiyon denge kontrolü yapılır, aracın gürültü sorgulaması yapılır ve maksimum yer değiştirme ile ilgili gereken kontroller sağlanır. Yapılan kontrollerin sonucu rapor haline getirilerek araç sahiplerine verilir.

Süspansiyon Kontrollerinde Aranan Adres

Aracınızın süspansiyon kontrollerinin profesyonel ve kaliteli bir şekilde yapılması oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu kontroller sayesinde olası kazalar engellenebilmektedir. Dolayısıyla aracınızı güvenilir oto ekspertizlere emanet etmeniz gerekmektedir. Gülpar Oto Ekspertiz olarak sizlere en kaliteli ve en güvenilir süspansiyon kontrolleri hizmetini vermekteyiz.