Yanal Kayma Testi | Gülpar Ekspertiz | Kayseri

YANAL KAYMA TESTİ

Ekspertiz: Bilir kişi incelemesi, tetkik ve değerlendirme demektir.
Son teknoloji test cihazları ve alanında uzman ekibimiz ile kusursuz ekspertiz hizmeti sunuyoruz.

YANAL KAYMA TESTİ

Yanal kayma testi hem 2. El araç alım satımı hem de 0 araç alım satımı öncesinde mutlaka yaptırılması gereken testlerden biridir. Adından da anlaşılacağı üzere yanal kayma testi araç rot ayarlarının, amortisör durumunun, alt tablaların ve aks durumunun düzgün olup olmadığını ölçer.

Sürüş güvenliği açısından çok ciddi önemi olan söz konusu kontrollerin göz ardı edilmesi durumunda kaza riski çok yükselir. Kaza ihtimalinin yüksekliği yanında sürüş konforu da azalır.

Yanal Kayma Testinde Neler Var?

Rot ayarı; otomobil seyrederken aracın yolda sağa veya sola doğru kaymamasını sağlar. Burada önemsenen ilk şey araç tekerlekleri arasındaki mesafenin birbirine eşit olmasının sağlanmasıdır. Rot ayarının bozuk olması durumunda araba sağ veya sola doğru kayar.  Sürüş güvenliği için yanal kayma testinin bir parçası olan rot ayarı mutlaka yapılmalıdır.

Aks ayarı; tekerlekleri birbirine bağlayan aks adlı parçanın durumunu test eder. Aksta ortaya çıkan problemlerin giderilmesi sayesinde tekerlerin sürüş konforunu azaltıcı etkisi ortadan kaldırılır. Ayrıca aks parçalarının aşınma durumu kontrol edilerek gerekli olması durumunda parça değişiklikleri yapılır.

Amortisör testi; aracın süspansiyon sistemi olan amortisörlerin test edilmesidir. Gerekli oranda yaylanmayan amortisörler yanal kayma testinde olumsuz sonuçların elde edilmesine neden olur. Bu nedenle amortisörlerin durumu kontrol edilerek sürüş konforu ve güvenliği sağlanır.

Yanal Kayma Testi ve Gülpar Ekspertiz

1990lı yıllardan beri Kayseri ekspertiz dendiğinde akla ilk gelen firma olan Gülpar ekspertiz aracınızda ortaya çıkabilecek her türlü problemi tespit eder. Özellikle 2. El araç alım satımı öncesinde araç sahiplerinin yoğun bir şekilde tercih ettiği Gülpar Ekspertiz; yanal kayma testi ile özel bir platformda aracınızın durumunu kontrol eder. Özel platform ile yapılan testte araç serbest bırakıldığında yana kayma düzeyi tespit edilerek aracın trafiğe çıkmaya uygun olup olmadığı belirlenir.

Araç muayenelerinde de yapılan bu testi Gülpar Ekspertiz kalitesi sayesinde oldukça teknolojik imkânlarla yaptırabilirsiniz. Oto ekspertiz hizmetinin olmazsa olmazlarından biri olan yanal kayma testinin yanı sıra Gülpar Ekspertiz’den diğer ekspertiz hizmetlerini de alabileceğinizi unutmamalısınız.